Моят личен и професионален живот

2006-07-19

5 задължителни за web разработчика Firefox разширения

Когато става въпрос за web разработка браузърите на Mozilla винаги са били една крачка напред. В последно време и Internet Explorer добави повече възможности за настройка на приложенията от страна на разработчиците, но тепърва предстои те да бъдат приети, защото когато дълго време си разработвал една технология встрани от общоприетите стандарти, то след това е трудно да накараш ползващите я да променят начина си на работа. Аз винаги съм се стремял да се поддържам към общоприетите стандарти, затова избора ми на Firefox като платформа за разработване на web приложения не е случаен. Затова в тази малка статия искам да представя 5 разширения, които в допълнение с прекрасния браузър могат да направят живота ви по лесен.
Предварително искам да направя уговорката, че това не е класация и подредбата е условна.

LiveHTTPHeaders

Това е едно от разширенията, които ползвам най-отдавна. HTTP протокола е от типа заявка - отговор и това разширение ви позволява да видите и двете. Много полезно при настройка на приложения, защото показва какво се предава и получава от браузъра - заглавки, бисквитки, данни. С него лесно можете да разберете от какъв сървър се обслужва даден сайт.

WebDeveloper

Това разширение е просто задължително за всеки, който се занимава с web разработка. Списъка от нещата, които може да направи за вас би изисквал отделна статия, затова ще спомена само най-важните. Това разширение добавя лента с инструменти, които ви позволяват да скривате всяка част от дадена web страница - картинки, форми и т.н., да забранявате JavaScript, Java, бисквитки, CSS и т.н., да очертавате отделни елементи, да показвате скрити атрибути, да преоразмерявате страницата и много, много още. Това е идеалното разширение за проверка на достъпността на страницата без картинки, стилове или скриптове, но това е само едно от нещата за които го ползвам. В допълнение към всичко това можете да проверявате страниците си за съгласие със стандартите.

Html Validator

Това разширение ще ви позволи да проверявате локално вашите HTML страници с помощта на инструмента tidy на W3C. Чрез удобен интерфейс в View Source ще можете да преглеждате последователно грешките и предупрежденията в кода, както и предупреждения за нарушена достъпност. Изключително полезно, за тези които имат желание да следват стандартите.

JavaScript Debugger (Venkman)

Отминаха старите дни, когато за да отстраниш проблема в някой засукан JavaScript трябваше да пишеше alert("blah, blah"). Заслугата за това до голяма степен е на Venkman - дебъгера за JavaScript. Незаменимо разширение за настройка на по-сложни JavaScript програми. За съжаление текущата версия (0.9.7) не върви добре на моя Firefox 1.5.0.4, но не се съмнявам, че е въпрос на време това да се промени.

DOM Inspector

Въпреки, че това разширение идва по подразбиране с Firefox горещо го препоръчвам на всички, които поради една или друга причина го нямат. С него ще можете да преглеждате йерархичната структура на вашия HTML/XUL/XML код, да откривате елементите в графичното представяне на страницата. Изключително удобен е прегледа на стиловете прилагани към даден елемент, размера и позицията на елемента и др.
Това бяха моите 5 незаменими Firefox разширения, които използвам почти всеки ден. Те са достатъчно известни, но ако някое от тях Ви е непознато, то е време да го инсталирате и пробвате. Щастливо хакване ;-)

Няма коментари: